Борці за справедливість

Про те, як “весело” провести час подорожуючи. Або ж про те, як “не треба” робити певні речі, чекаючи в черзі до прикордонного пункту.

Подорож до України завжди вимагає терпіння, бо очікувати на кордоні від 3 до 12 годин не кожному вдається спокійно та витримано. Але, як практика показує, справа не тільки в нетерпінні, а й бидловатості людей.

Справедливість — це найвища чеснота, що утримує мужність, поміркованість та мудрість в повній рівновазі й гармонії.

Платон (427 до н.е. – 347 до н.е.) – давньогрецький мислитель.

Часто несправедливий той, хто чогось не робить, а не тільки той, хто що-небудь робить не так.

Марк Аврелій (174 р. – 217 р.) – римський імператор, філософ.

Бачити несправедливість і мовчати – означає самому брати участь у ній.

Жан-Жак Руссо (1712 — 1778) — французький мислитель.

Отож, компанія в складі шофера, його дружини ще двох людей і мене вирушила до України через пропускний пункт Будомєж-Грушів. Вже знали, що на Краковець їхати не має сенсу, бо там буде як завжди довше. Вихідна позиція, ні під’їзді до кордону була така: Наша машина “А“.

Ситуація #1

Чекаючи в черзі до прикордонного пункту, ми замітили, як машина перед нами (білий фургон – “B“) пропустила іншу якусь машину (я особисто того не пригадую, щось я тоді думав інше, не звертав увагу, але інші казали – було).

До речі, в кінці 2015-го року, на тому ж кордоні, таких випадків було дуже багато. Люди навіть об’їздили по полю. Звичайно, в людини, в кого знайдеться вагома причина, чи задокументована потреба проїхати швидше, прикордонники таке знають і пропускають.

Шофери вийшли, щось домовлялись. Шофер машини C щось кинув типу “Якщо вам не спішно, то мені спішно – я проїду швидше”. Він виїхав своєю машиною з черги за нами і в’їхав перед білим фургоном (B).

Вже й я вийшов з машини “розібратись” в чому там справа, бо вже щось “більше шуму” було. 🙂 Поки ми стояли з шофером машини А, говорили, до нас підійшов чувак здається пасажир з білого фургону B і спитав нас, чи ми не проти ще одну машину пропустити. Ми сказали, що проти, що то не чесно. Він щось там про Донбас згадував, що їде туди, але вже на поїзд в Львові запізнився. Ну то ми собі стояли далі на дорозі, з такою метою щоб машина не проїхала. Але таки під’їхала інша машина (чорна D), об’їхала наші ноги і встала в чергу. Ну не кидатись же нам йому під колеса.

cond2

Дружина шофера нашої машини, з їй притаманною “жіночою здивованістю”, що ми не змогли перешкодити ще одному в’їзду в чергу (з чим ми не могли не погодитись з нею) задала напрямок моїх думок.

 • Як же ж поступати в таких випадках?
 • Чи поступати з дураками по-дурному чи шукати розумного, законного рішення?
 • Люди мислячі, інтелектуальні ніколи на лізуть в бійки, щоб добитись чогось свого. Тим більше, коли проти двох програмістів, біля 5 бидло-подібних людей з їх крутими машинами та думками 90-тих.
 • А чи є взагалі законне рішення боротись проти бидла?
 • А що інші люди роблять в таких випадках?

І якось так мене на дорозі застопорило… Поки не над’їхала ще одна машина. Ну думаю, зараз хай їде на мене, а що ще я можу запропонувати як вирішення подібних проблем? А вже було темно, і не було видно, що це поліція…

cond3Виявляється, на проїзній частині стояти не можна, і покидати машину свою не можна, за таке порушення штраф. Звичайно ми з поляками про це поговорили, зрозуміли що порушили, в нас трьох паспорти забрали (забрали в тих – хто багато говорив :)), довго провіряли їх в машині, гортали сторінки по 3 рази, і нарешті сказали, що при в’їзді біля шлагбаума будуть говорити далі, і готувались вже від’їхати. На моє питання, чому паспорти забрали, вони сказали що ми порушили, і повинні платити штраф або подавати до суду (і здається казали, що тоді за два дні паспорти віддадуть, чи щось в тому роді). Я вже думаючи, що це кінець, спитав їх: “Ну а що в таких випадках радить польське законодавство? Якщо я в черзі і бачу, що хтось пропускає якісь машини в чергу?“. Вони відповіли, що я повинен запам’ятати номер машини (чи машин, які в’їхали в чергу), підійти до Контролюючого біля шлагбауму (хоча це вже суперечить попередньому правилу – “не виходити з машини”) і повідомити його про такий випадок а потім повернутись до машини. Контролюючий, при під’їзді тих машин вирішить, чи пропускати їх чи повертати в кінець черги.

Власне, я не відкладаючи, так і зробив – попрямував до Контролюючого. Але та поліцейська машина швидше доїхала за мене, і вже щось Контролюючому “шепнули”.

cond4

Я ж підійшов, пояснив ситуацію ще раз, вказав які машини і вернувся до машини, в якій подорожував. В нашому випадку мені треба було вернутись в машину і чекати коли ті машини під’їдуть до кордону “третіми в черзі”. Але так як Контролюючий пропускав машини більше ніж по одній, то одна з тих двох машин проїхала кордон і я не встиг добігти. Встиг тільки зупинити Контролюючого перед тою чорною машиною.

cond5

Контролюючий підійшов до машини D і спитав, чи вони в’їхали в чергу, на що отримав відповідь “Ні, ми тут стояли з он тою машиною (B)“. Після чого вийшла з машини жінка шофера, і не приємним тоном в мою сторону вигукнула “Хто ти такий? Що ти тут видумуєш?“. Потім я вказав машину-фургон (B), який пропустив ту передню чорну машину (D i C). Шофер фургона що теж пробурмотав, типу він тут стояв і всі перед ним стояли. Дійшли до машини, в якій подорожували ми всі. Контролюючий спитався хто шофер, спитався також чи то правда, що передні машини в’їхали в чергу, що дружина шофера нашої машини підтвердила. Я вже сів в машину і очікував, що Контролюючий розверне/заверне ті машини в кінець черги.

Але ні – машини всі проїхали, паспорти нам віддали і ми на тих незрозумілих емоціях в’їхали в чергу для Європейців 🙂 (куди ніби нам і вказував той Контролюючий їхати. Чи то нам здавалось, що вказував). Комусь розкажеш – не повірять, але в/на трасу Євро проїхати технічно можна, там провіряють як і в інших чергах. Але дають попередження щоб останній раз. Ну то вже інша тема 🙂

PS. Вже потім по всьому тому, в машині, ми всі жартували відносно справедливості, була така собі коаліція борців в складі дружини шофера та мене та опозиції – шофера та мами дружини. Звичайно, всі майже розуміли стан речей однаково, але кожна людина специфічна по-своєму, і має власні погляди на світ.

Висновки

 1. Боротись за справедливість варто, лиш то виглядає по-дурному зі сторони людей, які звикли “закривати очі”. Крім того, не так вже й та справедливість окупляєтсья. Ми стояли в черзі десь так само6 як і ті що проїхали без черги, ба навіть більше – виїхали з МПП вини таки швидше. Ну чи не смішно це? Істерично, але так – смішно.
 2. Змінювати менталітет українців варто – не треба казати про менталітет, а треба тут же його “переломлювати”.
 3. Більш ніж впевнений, що коли поляк бачить, що українці отак себе поводять, явно буде поганої думки і про Україну також.
 4. Контролюючий був не так далеко від місця на трасі, і міг то все бачити. Лиш йому впадло якоюсь справедливістю займатись, поки якийсь “правильний” не підійде і буде розказувати про “не чесну чергу”.
 5. Не виключено, що тому Контролюючому в останні секунди, коли я підбігав до нього, жінка шофера машини D, таки “всунула в лапу щось”. Я то не можу стверджувати точно, але якісь рухи я бачив.
 6. Права свої треба знати і коли так – можна їх боронити і обстоювати справедливість і не боятись ні чого і ні кого.
 7. І таки класно польську мову вивчати методом хардкор 🙂 Емоційний стан дає свій вплив на якість мовлення.

Що ж каже законодавство?

Я спробував пошукати польські правила про вище вказані ситуації, але не знайшов  такому трактуванні, як імені розказали поліцейські. Ось залишу пару цитат/виносок/заміток, можливо пізніше я, або може хтось таки знайде коректні дані з польського законодавства дорожнього руху в умовах прикордонних.

[bartoszyce.wm.pl] mowie, że:

Omijanie kolejki jest po prostu dyskryminacją pozostałych podróżnych, którzy oczekują na odprawę — odpowiada Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy komendanta WMOSG w Kętrzynie. — Granica państwa to miejsce szczególne, ze ściśle określonymi warunkami przejazdu. Błędem jest sądzenie, że motocyklista tylko dlatego, że jeździ mniejszym pojazdem, może ominąć oczekujące w kolejce auta. Po pierwsze, jest to złamanie podstawowych przepisów drogowych, a po drugie, do odprawy granicznej nie oczekują auta, tylko ludzie, podróżni. Wyprzedając i wjeżdżając przed samochód, motocyklista wydłuża czas oczekiwania do odprawy pozostałych osób.

Тобто і у випадку простих машин, черга є дійсно чергою людей, а не транспортних засобів.

[msz.gov.pl] На кордоні з Калінінградом, теж подібні речі бувають:

W okresie oczekiwania podróżni narażeni są na różnego rodzaju zjawiska patologiczne, w tym wymuszenia korupcyjne, oszustwa, agresję ze strony osób zajmujących się tzw. „ustawianiem kolejki” lub innych oczekujących wywołaną zmęczeniem i używkami. W kolejkach pojazdów oczekujących przed przejściami granicznymi otwarcie działają osoby oferujące możliwość przekroczenia granicy poza kolejnością, po uiszczeniu nieformalnej opłaty, co jednak jest działaniem całkowicie bezprawnym, podobnie, jak pobieranie zwyczajowych opłat przez funkcjonariuszy rosyjskich służb granicznych.

[africatwin.com.pl]

Na granicy POL-UA jak ominąłem kolejkę na przejściu w Krościenku to Pani pogranicznik odprawiła mnie… z kwitkiem.
– Panie Kierowco, Na przejściu granicznym przepisy są jednakowe dla wszystkich. Proszę wrócić na koniec kolejki.
– Proszę bardzo, daleka droga przed nami, chcemy do Krymu dojechać..
– Panie Kierowco, Na przejściu granicznym (…)

Ну тобто, дійсно, за оминання черги, прикордонники мають не тільки право а і обов’язок відправити порушника в кінець черги.

Що ж кажуть офіційні правила дорожнього руху, особливо у випадках прикордонних?

Про те, що таке кодекс дорожніх правил.

Kodeks Drogowy został ustanowiony ustawą z 1997 roku i był wielokrotnie zmieniany w kolejnych rozporządzeniach. W 2005 roku ukazał się tekst jednolity, na którym bazują teraz wszystkie zmiany (Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908)

Не впевнений в технічному терміні такого “наглого втискання в чергу”.
Чи це omijanie. Обїзд ?

Jeżeli przejeżdżasz obok uczestnika ruchu, który się nie porusza – mówimy o manewrze omijania.

Чи обгін – wyprzedzanie?

Wyprzedzanie to jak pewnie wiesz przejeżdżanie obok drugiego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.

http://drogowe.republika.pl/kodeks1.htm

 1. wymijanie
  przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku,
 2. omijanie
  przejeżdżanie (przechodzenie) obok nie poruszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody,
 3. wyprzedzanie
  przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku,

 

http://drogowe.republika.pl/kodeks1.htm

II. Ruch drogowy – zasady ogólne. Art. 9

  Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

II. Ruch pieszych. Art. 11.

 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

II. Ruch pieszych. Art. 14. Zabrania się:

 1. wchodzenia na jezdnię:
  a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
 2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
 3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
 4. przebiegania przez jezdnię,
 5. chodzenia po torowisku,

Ну то я мусів відійти з дороги, за то вони і хотіли напевно штраф. 🙂

 

Ресурси

Granica, Służba Celna, Przejścia,

 • http://granica.gov.pl/
 • Przepisy regulujące przepływ osób przez granice
 • [wikipedia.pl] Przejścia graniczne Polski.
 • [mf.gov.pl] Nowoczesna granica – usługi Służby Celnej [2014].
 • [finance.mf.gov.pl] Czas oczekiwania na granicy.
 • [migrant.info] Procedura przekraczania granicy
 • [eur-lex.europa.eu] ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)
 • [fra.europa.eu] Prawa podstawowe na granicach lądowych – ustalenia z wybranych przejść granicznych w Unii Europejskiej
 • [isap.sejm.gov.pl] Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzona w Warszawie dnia 18 maja 1992.
 • [rpo.gov.pl] Notatka z wizytacji drogowego przejścia granicznego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Ukrainy w Medyce oraz kolejowego przejścia granicznego w Przemyślu [2007].
 • [newsweek.pl] Ukraińsko-polska droga przez mękę. „Czekanie na granicy jest upokarzające”
 • [natemat.com.pl] Podróżowanie na Ukrainę.
 • [worldcam.live] Kroscienko webcam.
 • [bartoszyce.wm.pl] Motocyklem nie ominiesz kolejki na granicy.
 • [msz.gov.pl] Informacje praktyczne dla odwiedzających FR.
 • [batory.org.pl] Granica do naprawy Problemy pogranicza Polski i Ukrainy [pdf, 2012].

Kodeks Drogowy, Prawo o Ruchu Drogowym, Mandaty

 • [africatwin.com.pl] przejazd kolejowy i omijanie kolejki.
 • [prawooruchudrogowym.pl] – Tekst jednolity ustawy “Prawo o ruchu drogowym” z dnia 20 czerwca 1997 roku, regulującej przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego. Źródłem jest Internetowy System Aktów Prawnych (www.isap.sejm.gov.pl) – ostatnia aktualizacja 22-01-2016r.
 • http://kodeks-drogowy.org/
 • [wrower.pl] Kodeks Drogowy
 • [naukajazdy.pl] Kodeks Drogowy.
 • http://taryfikatormandatow.pl/
 • [superbiz.se.pl] Taryfikator mandatów 2016: AKTUALNY taryfikator i tabela punktów karnych [Jan-2016]. (все на одній сторінці)
 • [infor.pl] Aktualny taryfikator mandatów 2016 r. (по окремих сторінках)
 • [v10.pl] Kodeks drogowy – spis treści (по окремих сторінках) (Kodeks drogowy – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.  Zmieniony Ustawą z dnia 7 marca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym.  Stan prawny: styczeń 2011r.)
 • [drogowe.republika.pl] Kodeks Drogowy art. 1- 31.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s